I-Vis -soczewki nowej generacji nie tylko dla strzelców, skuteczne okulary przeciwsłoneczne nie muszą być bardzo ciemne
Wysłane przez      06/28/2023 13:58:21     Okulary    Uwagi Zero
I-Vis -soczewki nowej generacji nie tylko dla strzelców, skuteczne okulary przeciwsłoneczne nie muszą być bardzo ciemne

Każdy użytkowników okularów strzeleckich zdaje sobie sprawę, że standardowe przeciwsłoneczne okulary balistyczne zapobiegają uszkodzeniu oczu przez odłamki, obniżają intensywność światła docierającego do oka, chronią przed szkodliwym ultrafioletowym spektrum światła (UVA i UVB), które występuje poza pasmem widzialnym.Czego chcieć więcej?

Lista życzeń użytkowników okularów balistycznych może być dłuższa.

Najwyższa możliwa jakość obserwacji otoczenia, precyzyjny, niezafałszowany kolorystycznie obraz, idealny kontrast, zminimalizowany wpływ czynników powodujących zmęczenie oczu – te cechy idealnych okularów ochronnych liczą się dla wszystkich, dla których obserwacja, szybkie dostrzeganie obiektów potencjalnie niebezpiecznych, lub niezwykle ważnych, nie wyróżniających się na pierwszy rzut oka to działania, od których zależy sukces operacji, zażegnanie niebezpieczeństwa lub nawet uratowanie życia.

Wszystkie te cechy spełniają najnowsze modele soczewek balistycznych firmy Revision Military, opracowane w nowatorskiej technologii I-VIS. Są to soczewki nowej generacji, które wprowadzają na rynek nowy standard balistycznych okularów ochronnych. Nowa generacja soczewek balistycznych, zgodnie z wymaganiami zapewnia użytkownikom okularów balistycznych najdokładniejszy, najwierniejszy i precyzyjny obraz obserwowanego otoczenia.


Projekt I-Vis Revision Military

Celem podjęcia projektu I-Vis była poprawa precyzji obserwacji otoczenia, percepcji głębi szybka adaptacja do warunków terenowych, optymalizacja jakości obrazu, zniwelowanie wrażenia rozmytych fragmentów otoczenia o niezróżnicowanej kolorystyce a tym samym zwiększenie świadomości sytuacyjnej dla wymagających użytkowników okularów balistycznych, działających w różnorodnych środowiskach.

Punktem wyjścia jest koncepcja iż każdy teatr operacyjny charakteryzuje się określonymi cechami, które definiują całościowo warunki otoczenia: warunki środowiskowe, klimatyczne, roślinne, pogodowe które przekładają się na gamy barw, rodzaj i natężenie oświetlenia.

I-Vis - soczewki do różnych terenów

Opracowanie technologii I-Vis miało na celu stworzenie soczewki dla poszczególnych środowisk, tak aby oko ludzkie mogło dostrzec jak najwięcej szczegółów w obserwowanym otoczeniu.

Soczewki I-Vis filtrują nadmiar światła, blokują szkodliwe promieniowanie, a jednocześnie nie zaburzając realnego obrazu pozwalają uzyskać poszerzoną ilość informacji o charakterze wizualnym.

Barwy soczewek I-Vis są neutralne kolorystycznie, dlatego zapewniają większą dokładność kolorów, mniejsze zmęczenie oczu, lepsze postrzeganie głębi i większą szczegółowość obrazu. Optymalne barwienie soczewek dobrano dla określonych środowisk, w oparciu o paletę kolorów występujących w danym miejscu oraz przewidywane warunki oświetleniowe. 


Standardowe soczewki barwione /przyciemniane, soczewki wysokokontrastowe, a soczewki I-Vis.

Barwniki okularów przyciemnianych lub wysokokontrastowych służą do korygowania spektrum światła docierającego do oczu.

Na rynku okularów ochronnych dostępnych jest obecnie szereg rozwiązań w zakresie strzeleckich soczewek barwionych, które ograniczają ilość światła docierającego do oczu, wzmacniają pewne kolory, pogłębiają kontrast pomiędzy obiektami w polu widzenia, ułatwiając uzyskanie wyższego poziomu precyzji odbierania określonych barw.

Jednak postrzeganie kolorów i niwelowanie przekłamań barw to bardzo skomplikowane procesy, które stanowią ważne wyzwanie w zakresie opracowania skutecznych okularów strzeleckich, które sprawdzą się w różnych warunkach operacji taktycznych lub działań bojowych.

Barwniki monochromatyczne nakładają szeroki filtr na znaczną część widma. Soczewki o szerokim zabarwieniu modyfikują / zniekształcają widziane kolory i ograniczają zdolność do ich dokładnej identyfikacji. Gdy długość fali światła (kolor) jest filtrowana, kolor ten staje się wyblakły i trudniejszy do zauważenia. A to właśnie odcienie mają radykalny wpływ na sposób postrzegania innych kolorów we wspomnianych sytuacjach, zgodnie z teorią percepcji barw, szeroki zakres blokowanych kolorów sprawie, że użytkownik nie rozpoznaje rzeczywistych odcieni innych barw.

Standardowe soczewki wysokokontrastowe powodują efekt zabarwienia, który znacznie zmniejsza wierność kolorów. Długotrwała obserwacja otoczenia w nienaturalnych barwach, przez kolorową soczewkę zmusza mózg do ponownego skorygowania kolorów do barw zdefiniowanych już dla określonych obiektów, co powoduje zmęczenie oczu i większe obciążenie poznawcze mózgu. Kiedy patrzymy przez jeden z tych typów soczewek, mózg automatycznie próbuje przekolorować otoczenie, tak aby usunąć kolor z soczewki, przy okazji eliminując korzyści z noszenia soczewki, a jednocześnie utrudniając powrót do normalnego widzenia bez okularów.

To dlatego z upływem czasu ciągła aktywność zmysłu wzroku powoduje nie tylko zmęczenie oczu, osłabienie  ostrości widzenia ale także znaczące zwiększenie obciążenia mózgu. 

Monochromatyczne soczewki nie tyle mogą nie pokazać rzeczywistej barwy jakiegoś przedmiotu, ale tę barwę skutecznie zafałszować. Kolory otoczenia w najmniejszym stopniu zafałszowują klasyczne kolory przyciemnianych okularów przeciwsłonecznych: szary, brązowy lub zielony, redukujące ilość swiatła docierającego do oka. Zabarwienie szaro-brązowe jest neutralne kolorystycznie i nie ma wpływu na widziane kolory, a jednocześnie zmniejsza ilość powodującego olśnienie światła przepuszczanego w widmie (VLT), które powodowałoby mrużenie oczu.

Tradycyjne, monochromatyczne barwy soczewek wysokokontrastowych, spełniają oczywiście swoje zadanie w określonych sytuacjach i okolicznościach, ale najnowsze postępy w badaniach nad jakością widzenia oraz zaawansowanie technologii obliczeniowej dotarły już do poziomu, który pozwala wyeliminować wady i zredukować negatywne skutki pełnego barwienia soczewek.

Dążenie do neutralności kolorystycznej soczewek, zapewniającej zgodność barw i precyzyjne postrzeganie detali jest ważną kwestią dla wojska i operatorów jednostek specjalnych a także dla myśliwych.

Nowoczesna technologia barwienia jest skuteczna w bardzo precyzyjnym określeniu zakresu parametrów blokowanej fali (koloru). Barwniki nowej generacji i technologia barwienia zapewniają obraz bez przekłamań kolorystycznych i poprawiają precyzję obserwowanego obszaru.

Nie wprowadza nużącego efektu przebarwienia lub przyciemnienia obrazu, nie blokuje transmisji światła, nie fałszuje barw otoczenia.

Technologia barwienia soczewek I-VIS opracowana w projekcie realizowanym przez Revision Military we współpracy z zespołem eksperckim partnera technicznego z dziedziny teorii i praktyki barwy, specjalizującego się w badaniach właściwości koloru, technologii barwienia i odwzorowania kolorów, opiera się na analizie danych satelitarnych NASA i algorytmów w sieciach neuronowych sztucznej inteligencji. Pozwala stworzyć kolor soczewki właściwy do zdefiniowanych warunków otoczenia, a zaawansowana technologia pigmentów służy do precyzyjnego korygowania spektrum światła docierającego przez soczewkę do oka.


I-VIS - (dlaczego) zestaw 6 soczewek zamiast jednej uniwersalnej

Zamiast pojedynczego produktu, soczewki I-Vis są dostępne w sześciu odcieniach do użytku w innym otoczeniu. Opierając się na możliwościach sztucznej inteligencji, obliczono zmienne typowe dla postrzegania barwowego, które obejmują szczegółowe / precyzyjne parametry palety kolorów występujących w określonych miejscach. Stworzono modele najbardziej prawdopodobnych warunków oświetlenia, jakie mogą wystąpić w danym obszarze, przy wykorzystaniu globalnych danych z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA). Prace nad tym projektem trwały długo, a informacje zebrane w każdym z tych środowisk trwały ponad dekadę.

 W rezultacie, zamiast pojedynczego rozwiązania, powstał komplet soczewek, w sześciu zabarwieniach z których każda zapewnia najlepszy możliwy obraz obserwowanego otoczenia oraz komfort obserwacji w danym środowisku, bez żadnych ustępstw jakości. Soczewki zapewniają ochronę oczu zgodną z normami militarnymi, z oddzielnymi odcieniami zoptymalizowanymi dla kluczowych obszarów operacji wojskowych na całym świecie. Każdy z odcieni został zaprojektowany tak, aby wzmocnić kontrast i poprawić postrzeganie kolorów w poszczególnych regionach geograficznych, bez efektów niepożądanych związanych z zastosowaniem tradycyjnych monochromatycznych odcieni soczewek.

Revision Military I-VIS VERSO Revision Military I-VIS CLARA i UMBRA Revision Military I-VIS AROS Revision Military I-VIS CANO Revision Military I-VIS Aros

 Technologia I-Vis jest obecnie dostępna w okularach balistycznych StingerHawk®, SnowHawk® i SpeedDemon firmy Revision. Osoby i agencje mogą zamówić indywidualne okulary StingerHawk i soczewki w każdym odcieniu soczewek I-Vis, a indywidualny zestaw SnowHawk i soczewki w dwóch odcieniach soczewek I-Vis dostosowanych do śnieżnych środowisk, Clara i Umbra.

  

Soczewki I-Vis i ich przeznaczenie


Soczewka I-Vis VERSO

Soczewka Verso to nasza najbardziej złożona technicznie soczewka zaprojektowana tak, aby sprawdzała się w możliwie najszerszym spektrum warunków i otoczenia.

soczewka I-Vis VERSO

Soczewka ta wyróżnia się wysoką skutecznością w separacji poszczególnych kolorów i ich odcieni, rozszerzając tym samym gamę kolorów postrzeganych przez użytkownika w różnych środowiskach. Ten rodzaj soczewki jest idealny dla użytkowników, którzy nie są pewni co do profilu misji. (VLT: 19%*)

 Kontrast w polu widzenia soczewki I-vis VERSO


Soczewka I-Vis AROS

Soczewka Aros uwydatnia kolory występujące w typowych środowiskach pustynnych.

soczewka I-Vis  AROS

Wydobywa różnice między podobnymi odcieniami brązu, tan, koloru żółtego i pomarańczowego, przy czym pozwala wyróżnić i uwidocznić elementy, kształty, struktury i obiekty powstałe w wyniku działalności człowieka. (VLT: 12%*). 


Soczewka I-Vis CANO

Soczewka Cano jest modelem służącym do uzyskiwania wyrazistości poszczególnych kolorów w środowisku zdominowanym przez zielenie, brązy i szarości.

soczewka I-Vis CANO

Dla tego modelu uzyskano maksymalną transmisję światła, ponieważ operacje będą prowadzone w obszarach gęsto porośniętych lasem z gęstymi koronami drzew i z głębokim cieniem, gdzie bujna roślinność blokuje dostęp światła.
Struktury stworzone przez człowieka będą się wyraźnie odznaczać, podobnie jak widoczne na pierwszym planie szczegóły otoczenia. (VLT: 37%*)

 kontrast obrazu otoczenia widziengo przez soczewkę I-Vis Cano


Soczewka I-Vis ALTO

Alto jest odpowiedni do suchych, wysokogórskich terenów z dominującymi szarościami, brązami i błękitami, takimi jak te w północnym Afganistanie.

soczewka I-Vis ALTO

Soczewka ta uwydatnia poszczególne barwy dominujące w otoczeniu, aby ułatwić żołnierzom rozpoznanie ukształtowania terenu, oraz odróżnienie stworzonych przez człowieka elementów, konstrukcji struktur, dróg i dostrzeżenie i obserwację  ludzi. (VLT: 12%*). 


Soczewka I-Vis CLARA

Soczewka Clara oddaje barwę i kontrast w jasno oświetlonych obszarach bieli, szarości i błękitu, które można napotkać w pokrytych śniegiem lasach, ośnieżonych skałach i górach.

soczewka I-Vis CLARA

Została zaprojektowana do użytku w północnej Europie, Skandynawii i krajach bałtyckich oraz w Polsce.
Soczewka ta ułatwia użytkownikowi dostrzeganie pofałdowań pokrywy śnieżnej, identyfikację niedawno zatartych śladów, szacowanie odległości, a także sprawia, że struktury stworzone przez człowieka, pojazdy i ludzie wyróżniają się. (VLT: 12%*). 


Soczewka I-Vis UMBRA

Soczewka Umbra została zaprojektowana tak, aby wydobyć kontrasty kolorystyczne w bardzo pochmurnych, zaśnieżonych sceneriach, w których dominują biele i szarości występujące w ośnieżonych lasach, skałach i górach.

I-Vis UMBRA

Modelowana jest do użytku w północnej Europie, Skandynawii, krajach bałtyckich i Polsce.
Soczewka ta ułatwia użytkownikowi dostrzeżenie pofałdowania pokrywy śnieżnej, identyfikację niedawno zatartych śladów, oszacowanie odległości, a także sprawia, że struktury stworzone przez człowieka, pojazdy i ludzie wyróżniają się. (VLT: 48%*)

 Jak wspomnieliśmy wcześniej opracowanie technologii trwało ponad dekadę przy współpracy z profesjonalnymi zeespłami naukowymi i w oparciu o naukowe podstwy teorii widzenia oraz praktyczne badania różnorodności barwowej różnych typow krajobrazów.

Dlatego dla naszych czytelników przybliżymy pobieżnie kilka aspektów naukowych wykorzystanych przy opracowaniu technologii I-VIS.


Nauka w technologii I-VIS.

Idea  soczewek I-Vis oparta jest na tezach udowodnionych naukowo:

 1) światło to źródło informacji dla mózgu,

 2) kontrast umożliwia precyzyjne rozróżnienia detali. 


Teoria widzenia, przestrzeń barw, kontrast


Światło

Sposób postrzegania otoczenia przez człowieka jest związany z budową i funkcjonowaniem oka. Reaguje na światło, w zakresie fal długości w przybliżeniu w przedziale od 380nm (dla fioletu) do 780nm (dla czerwieni), światło białe jest mieszaniną wszystkich barw z tego spektrum.
Zmiana postrzeganej barwy zachodzą wraz ze zmianą jasności w zakresie widzenia fotopowego.
Ludzki układ widzenia (HVS - ang. human visual system) adaptuje się do jasności oświetlenia.

Adaptacja nie jest procesem natychmiastowym. Czas jej trwania zależy od luminancji, do której przyzwyczajony był wzrok przed rozpoczęciem adaptacji, Ogólnie przystosowanie ze swiatła ciemniejszego do jaśniejszego jest dużo krótsze niż ze ´swiatła jaśniejszego do ciemniejszego. Przystosowanie do swiatła ciemniejszego jest dłuższe, może trwać nawet do godziny. 


Teoria barw

Oko ludzkie może rozróżnić do kilkudziesięciu tysięcy różnych barw zawartych w przestrzeni barw. Człowiek określa barwy na podstawie wrażeń wzrokowych wywoływanych przez kolor, a nie na podstawie ilościowego wyznaczenia rzeczywistych barw.
Dlatego, aby oko ludzkie mogło odróżnić musi mieć szansę porównywać ze sobą barwy nieznacznie różniące się od siebie. W przeciwnym przypadku mózg ludzki zarejestruje obie barwy jako identyczne (nawet jeśli ich rzeczywiste barwy znacznie się różnią). Oprócz fotoreceptorów w procesie postrzegania barw ogromną pracę wykonuje ludzki mózg, który w zależności od źródła i natężenia światła domyślnie koryguje barwy.

Mózg ludzki podczas analizy obrazu uwzględnia otoczenie w jakim występuje dany obiekt. Zależnie od cech kontekstu może pojawić się wrażenie deformacji, zmiany koloru, czy wręcz pojawiania się nowych elementów w obrazie albo znikania drobnych obiektów, co jest efektem adaptacji i zdolności widzenia do zróżnicowanego kontrastu lub stopnia jasności otaczającego tła. Dodatkowo mózg może wzmacniać niewielkie różnice cech porównywanych obiektów (kolor, kontrast, rozmiar). Symetria widzenia obszarów jasnych i ciemnych powoduje wrażenie występowania obiektów pozornych, które niekiedy w określonych warunkach mogą zakłócić proces poprawnej, tj, odpowiadającej realnym cechom obiektów, interpretacji obrazów. 


Gamut

Barwa jest opisywana w przestrzeni trójwymiarowej.
Gamut to model przedstawiający zakres barw, które może wyświetlić dane urządzenie. Model ten jest bardzo pojemy: pozwala opisać dosłownie każdy kolor, w tym kolory pozostające poza możliwościami wszystkich urządzeń, a nawet ludzkiego wzroku. 


Gamut Expansion i jego wpływ na celność strzelania i percepcję

Dzięki stosowaniu soczewek ograniczają lub poszerzyć  zakres przestrzeni barwowej (gamut) oka ludzkiego (można też zredukować). Rozszerzenie zakresu barw widzialnych można uzyskać przez podwyższenie rozdzielczości obrazu o około 130% lub więcej.
Wstępne testy przeprowadzone w warunkach zewnętrznych przez ekspertów, profesjonalnych strzelców i (nieoficjalnie) wykwalifikowany personel wojskowy wydają się potwierdzać tę tezę. Każdy człowiek ma różne indywidualne zmysły, ale większość ludzi zauważy wyraźną różnicę poziomu kontrastu.

Liczba dostępnych dla oka kolorów porawia kontrast

Revision wykorzystuje model Gamut Expansion do znalezienia większej ilości kolorów w otoczeniu i stymuluje oczy do wychwycenia tych kolorów. Nie chodzi o to, że czerwony obiekt, staje się "bardziej czerwony", ale o to, że ma więcej rzeczywistego, konkretnego odcienia czerwieni. To efektywnie wydobywa z obrazu elementy - czasem mniejsze, pozornie nieistotne – wcześniej niemożliwych do rozróżnienia.


Zarządzanie barwą w okularach przeciwsłonecznych

Zarządzanie barwą w okularach przeciwsłonecznych wykorzystuje zaawansowaną technologię barwników do precyzyjnego korygowania spektrum światła docierającego do oczu, a pigment jest w zasadzie idealną kombinacją filtrów do odfiltrowania  wyznaczonych długości fal.
Soczewki I-Vis podwyższają parametry separacji kolorów, dzięki czemu użytkownik dostrzega wiele odcieni danego koloru w odróżnieniu od pojedynczego tonu, który widziałby gołym okiem lub przy zastosowaniu tradycyjnych barwnych soczewek.
Zwiększony kontrast bez strat w zakresie szczegółowości pozwala na precyzyjne rozpoznawanie barw. Dokładne rozpoznanie kolorów zapewnia większą głębię widzenia i poprawia komfort pracy oczu

Najnowsza technologia precyzyjnej kontroli nad długością fali światła, blokowanej przez soczewkę, dzięki zastosowaniu barwników nowej generacji w nowatorski sposób rozszerzyła możliwości uzyskania żądanego kontrastu bez ustępstw w jakości obrazu. 


Satelity NASA, dane NOAA i sztuczna inteligencja

Zamiast koła kolorów, do określenia palety barw wykorzystano zdjęcia satelitarne NASA, które obrazują różne środowiska w sposób bardzo szczegółowy, wykorzystując globalne dane z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).
W oparciu o zdjęcia satelitarne firma Revision dokładnie odwzorowano kolorów, aby ocenić, jakie wartości kolorystyczne w soczewce pozwolą oku wychwycić szczegóły ukryte w danym środowisku. Opierając się na możliwościach sztucznej inteligencji, obliczono zmienne typowe dla postrzegania barwowego, które obejmują szczegółowe / precyzyjne parametry palety kolorów występujących w określonych miejscach, jednocześnie modelując najbardziej prawdopodobne warunki oświetlenia, jakie mogą wystąpić w tym obszarze, wykorzystując globalne dane z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).


Soczewki I-Vis
Podsumowanie

Soczewki Revision nie dodają światła ani nie wprowadzają innych kolorów do oczu i mózgu. Zamiast tego, filtrują światło i stymulują oczy, aby dostrzegły widziały światło/kolory, które występują już naturalnie w otoczeniu.

  • Soczewki I-VIS opracowane z myślą o bezproblemowej adaptacji do różnych warunków otoczenia zapewniają pełną ochronę balistyczną, ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB, 

  • Soczewki I-VIS znacząco podnoszą jakość i ostrość widzenia bez ograniczenia przepuszczalności światła  

  • Soczewki I-VIS nie zaciemniają obrazu 

  • Soczewki I-VIS są neutralne kolorystycznie poprawiają kontrast, bez przekłamań rzeczywistych kolorów zapewniają ultraprecyzyjny obraz otoczenia 

  • Soczewki I-VIS nie wprowadzają dodatkowych kolorów, ani nie doświetlają otoczenia. 

  • Soczewka I-VIS stymuluje oko, aby umożliwić zauważenie kolorów, które występują już w otoczeniu. 

  • Soczewka I-VIS filtruje światło i reguluje natężenie światła do poziomu optymalnego dla oka w danym otoczeniu. 

  • Soczewki I-VIS eliminują problem deformacji obrazu i nieostrego widzenia 

  • Soczewki I-VIS redukują zmęczenie oczu spowodowane długotrwałym wystawieniem na działanie słońca

  • Parametry balistyczne soczewek I-VIS są zgodne z warunkami wojskowych specyfikacji balistycznych  

Zalety soczewek I-Vis mogą okazać się niezastapione dla każdego operatora wojskowego, ale też dla wszystkich użytkowników "niemundurowych" mogą przynieść wyraźniejszy obraz otaczającego świata.

Zostaw odpowiedź